fbpx
+48 887 060 679 angielski@olacartwright.pl

Dryfowanie w małej łódeczce lub podróżowanie luksusowym statkiem – co wybierasz?

I jak się to ma do nauki języka angielskiego i wyznaczania celów?

Nauka języka obcego bez konkretnego celu (Eng: goal, aim, target, objective, purpose) to jak dryfowanie w małej łódeczce po wielkim oceanie bez kompasu czy GPSa, z nadzieją, że nasza upragniona wyspa tropikalna zaraz wyłoni się zza horyzontu. Tylko jacyś głupcy albo poszukiwacze dreszczyku emocji (Eng: thrill-seeker) decydują się na taką podróż. Większość z nas wybrałaby coś solidniejszego i bezpieczniejszego, aby dotrzeć (Eng: to reach) na wymarzoną wyspę. Mógłby to być na przykład statek turystyczny z przeszkoloną załogą i odpowiedzialnym kapitanem, wyposażony w (Eng: equippped in) najnowocześniejszą (Eng: state of the art) technologię nawigacyjną. Taki statek, a mała łódeczka to niebo a ziemia, to całkiem inna jakość podróżowania? I tak też jest z nauką języka bez uprzedniejszego wyznaczenia celu lub celów – albo bujamy się i nie widać efektów, albo wyznaczamy konkrente cele i pewnie pędzimy w kierunku ich osiągnięcia.

I jak pływanie statkiem po oceanie ma się do przyswajania języka i wyznaczania celów?

Użyjmy pewnej analogii:

  • Nawigacja, kompas czy GPS to nasze cele językowe. Dają one nam pewien punkt odniesienia, do którego dążymy i wokół którego skupiają się nasze działania (Eng: actions). W łódeczce tego nie mieliśmy. Takie pływanie bez celu jest niebezpieczne i wycieńczające (Eng: exhausting).
  • Kapitan i załoga to nasz trener językowy, nauczyciel, wykupiony kurs online lub stacjonarny. Na statku czujemy się bezpiecznie, bo wiemy, że jesteśmy w dobrych rękach. Wiemy, że dopłyniemy do tej wyspy, bo statek jest sterowany przez wykwalifikowaną kadrę (Eng: qualified staff). I tak też jest z nauką języka – dobrze jest współpracować z profesjonalistą (czy nauczycielem, czy coachem językowym), który pomoże nam osiągnąć nasz cel. Nawet jeżeli sami dalej rozwijamy swoje umiejętności językowe, to zakup logicznie ustrukturalizowanego kursu online też można porównać do zaufania takiej załodze na statku. Na łódeczce nie było wsparcia (Eng: support).
  • Nowoczesny statek i pływanie w nim to cały process nauki i przyswajania języka. Jakże bardziej komfortowa jest podróż na statku niż na starej łódce. Na tym pierwszym mamy 100% pewności, że dotrzemy na wyspę naszych marzeń (dobra, powiedzmy, że 99% pewności, bo nigdy nie wiadomo z tą pogodą?). Nawigacja będzie nam wskazywać, jak krok po kroku przybliżamy się do wyspy, za ile czasu tam dotrzemy. Kapitan odpowie nam na pytania związane z podróżą. Załoga zajmie się stroną techniczną, upewniając się, że wszystko działa (Eng: making sure everything works).
Nie wiem jak Wy, ale ja wybieram statek. Dlatego też wybieram naukę języka z mądrze wyznaczonymi celami.

A co to znaczy mądrze wyznaczyć cele? Przeczytaj w nowym poście.